LatviešuEnglish

Pirmdiena, 01.Septembris, 2014, Lizete, Elīza, Zete
A A A
Meklēt Valmiera.lv:

Arhitektūra

Versija drukāšanai

Valmierā ir daudz arhitektūras, vēstures un kultūras pieminekļu. Valmieras likteņa lieciniece ir Sv. Sīmaņa baznīca, kas ir celta 1285.gadā. Sv. Sīmaņa baznīca ir viena no vecākajām akmens celtnēm Latvijā, kas savā arhitektūrā apvieno romāņu un gotisko stilu. Baznīcā ir K.K. Fogela – Fogelšteina altārglezna “Kristus Kārdināšana” un Eiropā pazīstama meistara F. Ladegasta veidotas ērģeles.

 

 

 

  

Ordeņa pilsdrupas un pilsētas viduslaiku nocietinājuma paliekas pie Gaujas ir atgādinājums par Valmieras centru laikā no 13. gadsimta līdz mūsdienām. Saglabājušies tikai pils ārējo mūru fragmenti, kas daļēji iekonservēti, kā arī arheoloģiskajos izrakumos 80.-90.gadu mijā atsegtie pagrabi un dažu ēku sienu fragmenti. Pilsdrupas ir ievērojama atpūtas vietas valmieriešiem un Valmieras viesiem. Vasaras periodā pilsētas vēsturiskajā centrā notiek kultūras un mākslas pasākumi.

 

Pilsētas centra 18.-19.gadsimta apbūvi iznīcināja 1944.gada septembrī, kad ugunsgrēkā pilnīgi vai daļēji gāja bojā apmēram 30% no pilsētas apbūves. Tāpēc Valmierā saglabājušās tikai dažas 18.gadsimtā celtās ēkas, piemēram, Vecā aptieka, Valtera namiņš, Zirgu pasta stacija.

 

 

 

Dažos pilsētas rajonos saglabājušies 19.-20.gadsimtā celtie koka un mūra apbūves paraugi, kā arī nozīmīgas 1930.gados celtās sabiedriskās ēkas – neo-eklektiskā Valmieras Viestura vidusskola (1939), Valmieras 5.vidusskola (1940).

Konstruktīvisma stilā celtas ēkas, kurā atrodas SEB banka Valmieras filiāle, kā arī Vidzemes apgabaltiesa.

 

 

 

 

 

 

Padomju laika pompozo arhitektūru pārstāv kinoteātris “Gaisma” un vecais universālveikals, kā arī daudzdzīvokļu mājas. Taču pamazām Valmierā ienāk arī modernā arhitektūra, piemēram, tirdzniecības centrs "Valleta", Valmieras sākumskola (attēlā), jaunais tilts pār Gauju, Valmieras autoosta, Vidzemes Augstskolas inženierzinātņu fakultāte.


© 2011 Valmieras pilsētas pašvaldība